Informații Auto logo


› cautare avansata


  HomeNoutăți Toyota cheamă în service 52.903 mașini Prius

Toyota cheamă în service 52.903 mașini Prius

Publicat în data de: 09 Februarie 2010
Categorii: Toyota, Siguranta, Stiri.
 

Toyota Motor Europe a anunțat astăzi că va rechema în service 52.903 unități din cea de-a treia generație Toyota Prius vândute în Europa, pentru a modifica soft-ul ce gestionează sistemul ABS al vehiculului.



foto-toyota cheama in service 52903 masini prius
Această rechemare în service a fost luată ca răspuns la mai multe plângeri ale clienților cu privire la sistemul slab de frânare în anumite condiții, când intră în funcțiune sistemul ABS (Anti Lock Brake System). Toyota a decis modificarea programului de management al sistemului ABS pentru a îmbunătăți timpul de răspuns în cazul derapajelor. Procedura va dura aproximativ 40 de minute, folosind echipamente standard aflate în toate service-urile autorizate Toyota, conform unui comunicat de presă dat astăzi de producătorul japonez.

Până la această dată nu au fost semnalate accidente cauzate de această problemă în Europa. Nici un al model Toyota sau Lexus nu sunt afectate de această rechemare în Europa, se mai arată în comunicatul de presă.

Un oficial Toyota a confirmat, în cadrul unei conferințe de presă ținută săptămâna trecută, că a existat un defect de design al sistemul ABS (sistem de frânare antiblocare) la noua generație Toyota Prius, lansată pe piață anul trecut, însă problema a fost rezolvată de luna trecută și curând se vor face demersurile necesare pentru a le repara și pe cele deja aflate la clienți.

Clienții de Toyota Prius afectați de această problemă vor fi contactați printr-o scrisoare în următoarele săptămâni, în care vor fi informați mai detaliat cu privire la chemarea în service.

Acest recall al lui Prius în Europa vine după ce un alt val de rechemări în service a fost anunțat în 29 ianuarie, pentru rezolvarea problemelor legate de pedala de accelerație a 8 modele Toyota europene (totalizând 1,7 milioane de vehicule). Aceste reparații vor începe în această săptămână.

Clienții Toyota ce au întrebări sau sunt îngrijorați pot contacta cel mai apropiat dealer Toyota.

Toyota România recomandă clienților care sunt îngrijorați în legătură cu aceast aspect să contacteze cel mai apropiat Service Toyota pentru a solicita asistență înainte ca instrucțiunile de organizare a campaniei de service să fie emise.

Toyota România SRL - Relații Clienți Contact:
Nr.tel: 021.200.04.02
Email: office@toyota.ro; customer.satisfaction@toyota.ro
afișări: 275
 
 
Comentariile cititorilor:
Alte știri:
› Toyota și Programul Rabla 2010: oferte speciale pentru toate mode ...10/03/2010
› Toyota demonstrează că sistemele electronice funcționează normal ...09/03/2010
› Toyota ar putea amâna lansarea unor noi modele în Europa ...08/03/2010
› Poliția supraveghează traficul rutier din elicopter și amplasează ...15/03/2010
› COD GALBEN de ninsori în 20 de județe ale țării ...10/03/2010
› Suzuki România recheamă în service 147 de modele Swift ...10/03/2010


Bookmark and Share
Comentează pe FORUM!
Înapoi la noutăți

 
Anunturi masini noi si second hand

Home | Știri auto | Promoții auto | Drive test | Mașini noi | Mașini SH | Utile | Wallpapers | Forum | Publicitate | Contact | RSS Feed 2.0 | urmărește Informații Auto pe Twitter
Informații Auto vă recomandă: Prima Știre | Moldova Construct | Monolith

©2005-2010 Informații Auto. Toate drepturile rezervate.