Activitățile oficiale pentru Bentley debutează într-un showroom provizoriu, de circa 200 de metri pătrați, în cadrul Porsche București Nord, urmând ca de la jumătatea anului viitor marca să fie mutată într-un showroom de lux, care va mai cuprinde și brandurile Audi, Porsche și Lamborghini - marcă pe care tot Porsche România o va reprezenta oficial pe piața românească, din a doua jumătate a anului viitor.
În noul complex auto, Bentley va beneficia de o suprafață de peste 600 de metri pătrați, iar numărul maxim de modele expuse se va ridica la șase unități.
Primul Bentley comandat oficial în România este un model Continental GT, a cărui valoare cu TVA se ridică la puțin peste 200.000 de euro. Mașina este echipată cu un motor v12 de șase litri, care dezvoltă 560 de Cai Putere (CP). Acest propulsor poate face ca mașina să ajungă de la 0 la 100 de kilometri pe oră în 4,8 secunde, viteza maximă fiind de peste 300 de kilometri pe oră.
Activitățile oficiale pentru Bentley erau prevăzute să înceapă mai devreme, însă obținerea avizelor, omologarea mașinilor și traducerea manualului automobilului în limba română au necesitat un proces mai îndelungat.
Inițial, construcția complexului auto pentru mărcile de lux Lamborghini, Porsche, Audi și Bentley ar fi trebuit să înceapă în a doua parte a anului 2007, iar finalizarea construcției era prevăzută pentru a doua jumătate a acestui an. Investiția se ridică la peste 12 milioane de euro, fără teren, însă costurile ar putea crește semnificativ din cauza prețurilor ridicate ale materialelor de construcții și ale forței de muncă, potrivit unor declarații anterioare ale directorului general al Porsche România, Brent Valmar.
Porsche România, cel mai mare importator auto de pe piața locală, mai are în portofoliu, pe lângă mărcile amintite, și brand-urile Volkswagen, Skoda, Seat și Volkswagen Autovehicule Comerciale.
Compania a vândut anul trecut 58.790 de autovehicule, inclusiv vehiculele comerciale Volkswagen, în creștere cu 35% față de cele 43.541 vehicule comercializate de companie în 2006.
Pentru acest an, Porsche România estimează o creștere de maxim 2% a numărului de autovehicule comercializate, pe fondul noilor condiții de piață, legate de modificarea taxei auto și de viitorul imprevizibil al importurilor de automobile second-hand.
afișări: 455