Informații Auto logo


› cautare avansata
  HomeNoutăți Piloții din Citroen Racing Trophy România atacă macadamul

Piloții din Citroen Racing Trophy România atacă macadamul

Publicat în data de: 16 Iulie 2010
Categorii: Citroen, Motorsport, Stiri.
 

Vlad Cosma, Danny Ungur, Alex Filip și Nistor Duval sunt piloții înscriși în Citroen Racing Trophy România care vor lua startul la Raliul Sibiului, etapa eveniment în IRC și prima etapă pe macadam din Campionatul Național de Raliuri.



foto-pilotii din citroen racing trophy romania ataca macadamul
 ›Galerie foto:
foto-pilotii din citroen racing trophy romania ataca macadamul foto-pilotii din citroen racing trophy romania ataca macadamul foto-pilotii din citroen racing trophy romania ataca macadamul foto-pilotii din citroen racing trophy romania ataca macadamul
Victoria la grupa A. Acesta este obiectivul pentru toți cei patru piloți înscriși în Citroen Racing Trophy România care vor lua startul la Raliul Sibiului, etapa a 5-a din Campionatul Național de Raliuri. După ce la Raliul Clujului, ultima etapă pe asfalt din sezonul 2010, Vlad Cosma, Danny Ungur și Mihai Lacatus au adunat 6.500 Euro, la Sibiu cei patru piloți înscriși în trofeu vor încerca să câțtige o sumă cât mai mare din cei 15.300 Euro puși în joc.

Vlad Cosma, cel mai tânăr pilot înscris în Citroen Racing Trophy România, și Florin Dorca, copilotul său, au avut o evoluție din ce în ce mai bună pe asfalt și acum sunt pregătiți să obțină primul succes la grupa A. „Vrem din nou să demonstrăm ceea ce am reușit, într-o oarecare măsură, la Raliul Clujului: am arătat că, pe aderență scăzută, putem fi performanți și să ne batem de la egal la egal cu oricine din cadrul grupei A. Ne-am pregătit și noi, am avut și un program special de pregătire fizică pentru această etapă. Sper să reușim și noi să fim rapizi, dar aici nu contează doar performanța pură. La Sibiu câștigă cine nu face pană și nu strică mașina. Nu vom avea o tactică bazată pe atac maxim. Este raliul pe care îl așteptăm de la începutul sezonului, cel mai frumos din campionat și ne dorim și noi foarte mult un rezultat mare”, a spus Vlad Cosma, care în etapele pe asfalt a adunat 19 puncte în Citroen Racing Trophy România.

După o serie de clasări pe podium în etapele pe asfalt, Danny Ungur și Toni Avram pornesc în Raliul Sibiului 2010 cu același obiectiv: victoria la grupa A. “Poziția noastră la jumătatea Campionatului ne mulțumește: suntem lideri în Citroen Racing Trophy, la egalitate cu Vlad, iar la grupa A suntem pe locul secund. Ne mai așteaptă patru etape de macadam în care ne-am propus să adunăm cât mai multe puncte. Vrem să terminăm fiecare etapă, chiar dacă Raliul Sibiului este foarte dur. Noi suntem pregătiți, ne-am pregătit și fizic pentru că va fi extrem de cald și acest lucru va fi, cu siguranță, un factor important. Sperăm să fim feriți de incidente tehnice și de pene și ne dorim mult să câștigăm grupa A la Sibiu”, a spus și Danny Ungur.

Alex Filip, locul trei în clasamentul Citroen Racing Trophy România, a reușit să-și upgradeze modelul C2 R2 și, împreună cu copilotul său Bogdan Iancu, va încerca să obțină maximum de puncte la Raliul Sibiului. „Aici la Sibiu, în 2007, am concurat pentru prima oară cu modelul Citroen C2 R2. Acum sunt foarte bucuros că am reușit să upgradez vechea mașină cu kitul de Max. Singurul lucru pe care nu am reușit să-l schimbăm, din cauza timpului foarte scurt între raliul de la Cluj și etapa de la Sibiu, este motorul, dar aici la Raliul Sibiului, nu viteza este factorul cel mai important. Sper să obținem un rezultat cât mai bun la Sibiu, mai ales că Bogdan Iancu evoluează aici în fața propriilor suporteri”, a spus Alex Filip.

Absent la Raliul Clujului, din cauza accidentării de la Târgu Mureș, Nistor Duval revine pe suprafața sa favorită. „Sunt sigur că, începând cu Raliul Sibiului, vom avea și noi un cuvânt greu de spus în lupta de la grupa A. Am așteptat macadam și în sfârșit putem arăta și noi tot ceea ce putem”, a spus Nistor Duval, înaintea startului în etapa sibiană.

Raliul Sibiului, etapa inclusă și în programul Citroen Racing Trophy România, a început joi, 15 iulie, cu startul festiv în Piața Mare a orașului, urmând ca vineri și sâmbătă să se desfășoare cele 10 probe speciale cu o lungime totală de 147,3 kilometri.
afișări: 675
 
 
info Polițist sau militar?
Știi că ai dreptul să alegi ce fond de pensii dorești?
Alege tabăra pentru pensia ta!

Comentariile cititorilor:
Alte știri:
› Citroen DS4, vedetă în cel mai nou videoclip al "The Saturdays" ...11/05/2012
› WRC 2012: Încă o dublă pentru Citroen, în Argentina ...30/04/2012
› Citroen DS5 s-a lansat în România. Cât costă și ce dotări are nou ...20/04/2012
› Preview: Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco ...22/05/2012
› Debut în CNVCD cu "Trofeul Teliu" ...17/05/2012
› Surprizele Skoda pentru fanii de la Worthersee ...16/05/2012


Comentează pe FORUM!
Înapoi la noutăți

 
Anunturi masini noi si second hand


Home | Știri auto | Promoții auto | Drive test | Mașini noi | Mașini SH | Utile | RCA 2012 | Wallpapers | Forum | Publicitate | Contact | RSS Feed 2.0 | urmărește Informații Auto pe Twitter
Informații Auto vă recomandă: Prima Știre | România Construct | Monolith

©2005-2012 Informații Auto. Toate drepturile rezervate.