update 18 ianuarie:
Opel a dezvăluit astăzi mai multe fotografii ale noului Meriva, inclusiv cu interiorul.
text original 5 ianuarie:
Așa cum era de așteptat, după numeroasele
fotografii spion, noul mini-MPV Opel Meriva este primul model din gama producătorului german ce beneficiază de tehnologia GM FlexDoors, văzută prima oară de
conceptul Meriva din 2008 (în timp ce ușile din față sunt concepute normal cu balamalele poziționate în față, portierele din spate se deschid înspre partea dorsală a mașinii). Astfel, noul Opel Meriva permite deschiderea ușilor laterale la un unghi de aproape 90 grade, despărțite însă de pilonul de tip B.
Spre deosebire de alte sisteme de uși „sinucigașe”, precum cel de la Mazda RX-8 sau Rolls Royce Phantom și Ghost, la noul Opel Meriva ușile față / spate se pot deschide independent.
Designul exterior rămâne fidel conceptului prezentat în 2008, cu puternice influențe de la Insignia și noul Astra. Cu toate că interiorul încă nu a fost dezvăluit, Opel spune că noul Meriva beneficiază de materiale de calitate, iar designul instrumentelor de bord fiind de asemenea asemănător cu modelele amintite mai sus.
Versatilitatea mini-MPV-ului va fi amplificată de sistemul FlexSpace ce permite cu ușurință rabatarea celor trei locuri din spate, independente, pentru a crea mai mult spațiu pentru bagaje.
Linia de motorizări pregătită de Opel pentru clienții noului Meriva este formată din șase propulsoare pe benzină și diesel, cu puteri între 75 și 140 CP. Noile motoare sunt mai economice, având un consum și emisii de CO2 mai mici cu până la 15%. În gama noului Opel Meriva se va afla bineînțeles și un model ultra-economic, versiunea ecoFLEX ce va deține recordul la consum.
Noul Opel Meriva va fi prezentat în premieră mondială la Salonul Auto de la Geneva (2-14 martie 2010), urmând ca apoi din aprilie să-și facă apariția și în showroom-urile europene.