Informații Auto logo


› cautare avansata


  HomeNoutăți Noul Subaru Impreza WRX STI în premieră mondială la Tokyo

Noul Subaru Impreza WRX STI în premieră mondială la Tokyo

Publicat în data de: 24 Octombrie 2007
Categorii: Subaru, Auto-show, Facelift, Stiri.
 

Subaru a prezentat în premieră mondială la Salonul Auto de la Tokyo noul model Impreza WRX STI, vânzările fiind programate să înceapă chiar astăzi, în toată lumea. Cu un design complet nou, noul Impreza WRX STI are un motor de 2.0 litri cu 308 CP.



Fuji Heavy Industries Ltd (FHI), producătorul modelelor Subaru a prezentat în premieră mondială la Salonul Auto de la Tokyo, noua generație Subaru Impreza WRX STI. Având drept scop principal crearea unui vehicul complet ce reprezintă esența unui condus în deplin control, cea de-a treia generație Subaru Impreza WRX STI a debutat cu un design complet nou, alături de un motor nou, caroserie și alte facilități. Beneficiind de celebrul sistem de tracțiune integrală Symmetrical AWD și amplarea motorului boxer în poziție orizontal-opusă, noul WRX STI este un model sportiv inovativ ce oferă o combinație optimă între plăcerea condusului și mândria posesorului.

Noul model cu cinci uși include nu doar un motor și suspensii optimizate ci și noi sisteme mecanice precum DCCD (Driver Control Center Differential) și VDC (Vehicle Dynamics Control). De asemenea, sistemul Subaru DC3 (Subaru Dynamics Chassis Control Concept) a fost îmbunătățit pentru ca noul WRX STI să oferă performanță maximă și în același timp să asigure șoferului un nivel al controlului vehiculului mai ridicat.

Noul Subaru Impreza WRX STI este propulsat de un motor de 2.0 litri, pe benzină, twin-turbo. Acesta dezvoltă 308 CP la 6.400 rpm și 422 Nm la 4.400 rpm. Puterea motorului boxer, amplasat orizontal-opus, în 4 cilindri Dual AVCS (Active Valve Control System), cu 16 valve DOHC, este transmisă roților prin intermediul unui cutii de viteze manuală cu șase rapoarte.

Prima generație a modelului WRX STI a fost construit pe baza primului model Impreza WRX, fiind dezvoltat de Subaru Tehnica International (STI), subsidiara FHI specializată în activități motor-sport.

De la intrarea în producție, în 1994, Subaru Impreza WRX STI și-a construit o reputație solidă ca model ultra-sportiv. În lumea FIA WRC (World Rally Championship), unde este nevoie de participarea cu un model bazat pe o variantă de producție, Subaru WRX STI și-a demonstrat calitățile, câștigând trei premii pentru constructori, între 1995 și 1997. În acest context, FHI plănuiește omologarea începând cu 1 ianuarie 2008, pentru Grupa N, a noului Subaru Impreza WRX STI.
afișări: 3236
 
 
Comentariile cititorilor:
Alte știri:
› Subaru lansează la Salonul Auto de la Geneva modelul Impreza XV ...02/03/2010
› STI lansează ediția limitată Subaru Impreza "R205" cu 320 CP ...07/01/2010
› Subaru - cele mai sigure mașini din SUA ...19/11/2009
› MINI Countryman - lansat la Geneva ca o stea de cinema ...05/03/2010
› Audi A8 Hybrid oferă 245 CP la un consum de 6,2 litri/100 km ...05/03/2010
› Pagani Zonda "Tricolore" - unicat de 1,3 milioane de euro ...04/03/2010
› Hyundai i30 - facelift prezentat în premieră la Geneva ...03/03/2010
› Noul Volkswagen CrossGolf - în premieră mondială la Geneva ...26/02/2010
› Noua generație Chevrolet Aveo - primele detalii și fotografii ofi ...24/02/2010


Bookmark and Share
Comentează pe FORUM!
Înapoi la noutăți

 
Anunturi masini noi si second hand

Home | Știri auto | Promoții auto | Drive test | Mașini noi | Mașini SH | Utile | Wallpapers | Forum | Publicitate | Contact | RSS Feed 2.0 | urmărește Informații Auto pe Twitter
Informații Auto vă recomandă: Prima Știre | Moldova Construct | Monolith

©2005-2010 Informații Auto. Toate drepturile rezervate.