2007 reprezintă al doilea an în care Mazda6 este premiată de revista What Car?, după ce în 2005 a câștigat titlul „Cea mai bună mașină second-hand”.
În cadrul concursului anual al revistei What Car? - “Used Car of the Year 2007”, Mazda6 a intrat în competiție cu 48 de modele foarte populare, precum Ford Focus și Volkswagen Golf GTi. Pentru ediția din decembrie a revistei, un juriu experimentat format din opt membri cunoscători ai pieței auto second-hand, a examinat îndeaproape calitățile modelelor participante, clasificate în 8 categorii diferite.
După deliberări, modelul Mazda6 TS 2l din 2003 în versiunea hatchback a fost desemnat ca fiind dublu câștigător – câștigătorul titlului pentru 2007, precum și al categoriei mașini de familie. Aceste premii demonstrează încă o dată calitatea și fiabilitate autovehiculelor Mazda.
Matt Sanger, editor la revista What Car? a declarat despre victoria Mazda: “Mazda6 a fost un câștigător clar al titlului “Mașina second-hand a anului”. Au fost mai multe voturi în favoarea modelului Mazda6 decât pentru toate celelalte câștigătoare de categorie la un loc. În ansamblu, raportul calitate preț, fiabilitatea, caracterul atrăgător și manevrabilitatea s-au dovedit imposibil de depășit de către competiție.”
Referindu-se la premiul acordat pentru categoria mașini de familie, acesta a mai declarat: “Desăvârșit, ușor de condus și fiabil, modelul Mazda6 are un aer de exclusivitate și este destul de impresionant încât să concureze cu seria 3 de la BMW și cu Honda Accord pentru a câștiga această categorie. Încă are un aspect modern, iar experiența la volan este foarte plăcută.”
afișări: 777