Informații Auto logo


› cautare avansata
  HomeNoutăți Cine a făcut cel mai mare câștig realizat vreodată de o companie din România

Cine a făcut cel mai mare câștig realizat vreodată de o companie din România

Publicat în data de: 22 Februarie 2012
Categorii: Carburanti, Stiri.
 

Grupul Petrom a înregistrat anul trecut un profit record în creștere cu 72%, la 3,759 miliarde lei (887 milioane euro), cel mai mare câștig înregistrat vreodată de o companie din România, și vânzări record de 22,61 miliarde lei (5,3 miliarde euro).



foto-cine a facut cel mai mare castig realizat vreodata de o companie din romania
În ultimul trimestru din 2011, Petrom a obținut un profit de 838 milioane lei, în creștere cu 8% față de perioada corespunzătoare din 2010, la vânzări de 6,39 miliarde de lei, mai mari cu 17%, transmite Mediafax.

Grupul a raportat pentru 2010 un profit net de 2,19 miliarde lei și vânzări de 18,61 miliarde lei. În ultimele trei luni din 2010, Petrom a consemnat un câștig de 779 milioane lei și vânzări de 5,45 miliarde lei.

Profitul operațional calculat înainte de deducerea dobânzilor și impozitelor (EBIT) a urcat în 2011 cu 65%, la 4,93 miliarde lei (1,16 miliarde euro), de la 2,98 miliarde lei în perioada similară a anului trecut.

Mariana Gheorghe, CEO al OMV Petrom S.A.: „Privind înapoi, 2011 a reprezentat un an cu provocări venind din mediul extern, dar cu rezultate financiare solide și o performanță operațională remarcabilă. Acesta este rezultatul eforturilor investiționale considerabile, managementului eficient al costurilor, dar și prețurilor favorabile la țiței. Am reușit să stabilizăm nivelul producției în România și avem satisfacția mai multor realizări în activitatea noastră de explorare din România. Am reînnoit licențele de explorare și am înregistrat rezultate pozitive: posibil cea mai importantă descoperire de gaze onshore din ultimii ani (sonda de explorare Totea) și informații încurajatoare obținute, la începutul acestui an, în cadrul forajului de mare adâncime din zona offshore (joint-venture cu ExxonMobil). 2011 a marcat intrarea noastră în sectorul energiei electrice, prin intermediul parcului eolian Dorobanțu, care a început operarea comercială. De asemenea, am finalizat cu succes construcția centralei Brazi, însă operarea comercială este acum preconizată pentru a doua parte a anului 2012. În pofida cererii deteriorate pe piața de retail, 2011 a fost primul an după privatizare când R&M a înregistrat un rezultat pozitiv al EBIT CCA excluzând elementele speciale, susținut de îmbunătățirea performanței operaționale din rafinare. Ne vom concentra în continuare pe creșterea eficienței și disciplină financiară, în vederea dezvoltării noastre durabile și pentru a ne atinge potențialul de creștere. Ne respectăm angajamentul de a rămâne un pilon de stabilitate și de a aduce o contribuție semnificativă la creșterea economică a României.”
afișări: 220
 
 
info Polițist sau militar?
Știi că ai dreptul să alegi ce fond de pensii dorești?
Alege tabăra pentru pensia ta!

Comentariile cititorilor:
Alte știri:
› Lukoil a ieftinit benzina și motorina ...16/05/2012
› OMV Petrom a ieftinit benzina și motorina. Vezi cu cât! ...15/05/2012
› România, printre țările cu cea mai scumpă benzină din lume ...14/05/2012


Comentează pe FORUM!
Înapoi la noutăți

 
Anunturi masini noi si second hand


Home | Știri auto | Promoții auto | Drive test | Mașini noi | Mașini SH | Utile | RCA 2012 | Wallpapers | Forum | Publicitate | Contact | RSS Feed 2.0 | urmărește Informații Auto pe Twitter
Informații Auto vă recomandă: Prima Știre | România Construct | Monolith

©2005-2012 Informații Auto. Toate drepturile rezervate.