Update 5 august 2008: Întreaga linie Audi A6 va primi îmbunătățiri pentru anul 2009. Modelul RS6 sedan folosește un motor twin-turbo V10 de 5.2 litri cu injecție directă, ce propulsează vehiculul cu 580 CP, oferindu-i o accelerație 0-100 de numai 4.6 secunde. Modelul RS6 va fi oferi opțional discuri de frână ceramice, iar tracțiunea integrală și transmisia automată Tiptronic cu 6 viteze vor fi standard.
Nu ar trebui să ne mire faptul că noul RS6 sedan va dispune de aceleași noutăți în materie de design ca și facelift-ul A6 2009. Blocurile optice spate au fost redesenate, cu linii împrumutate de la sportivul R8 și dispun acum de tehnologia LED pentru luminile de zi. Alte îmbunătățiri includ, modificările aduse spoilerului față, noi faruri de ceață rectangulare și prize de aer mai mari ce încadrează grila radiatorului.
Audi RS6 sedan 2009 își va face debutul la Salonul Auto de la Paris.
O nouă generație Audi A6/S6 va apărea în anul 2011.
original 1 iulie 2008 Mai devreme anul acesta Audi a dezvăluit poze și specificații despre monstruosul V10 twin turbo de 580 CP ce propulsează modelul RS6 Avant, cu toate acestea încă nu a fost dezvăluit nimic oficial despre RS6 sedan.
Recentele fotografii spion arată că Audi va alungi ușor blocurile optice, iar în rest designul A6 pare să păstreze aceeași formulă. Alegerea celor de la Audi de a păstra aceeași formulă este un lucru bun. Pe lângă puterea masivă, motorul V10 din familia RS6 are un cuplu de 650 Nm, tracțiune permanentă, discuri de frână ceramice și jante din aliaj de 19 inch.
La interior noul RS6 va dispune de aceleași elemente ca și fratele din versiunea estate, cu fibră de carbon, detalii din aluminiu, piele și scaune îmbrăcate în Alcantara. De asemenea vor fi disponibile și două tipuri de volane, unul în trei spițe cu butoane multifuncționale și altul specific stilului sportiv RS cu părțile laterale aplatizate.
Noile lumii de avertizare au design mai alungit și mai unghiular sper deosebire de vechiul model. Chiar dacă în fotografii sunt acoperite cu bandă adezivă roșie, se poate discerne lini conturului, în rest partea din spate a noului model este destul de similară cu cea precedentă păstrând difuzorul, spoilerul și designul țevilor de eșapament.
Modelul RS6 sedan va fi lansat spre sfârșitul acestui an , iar prețul de pornire va fi în jurul sumei de 105.000 euro.
afișări: 2384