În fiecare an, Worthersee este gazda întâlnirii legendare GTI - locul unde se reunesc entuziaștii și auto din toată Europa. Audi AG este bineînțeles prezent, cu propriul stand. Apariția brandului cu patru cercuri la cea de-a 28-a întâlnire din Reifnitz, Karnten (Austria) a fost dedicată celebrării a „100 de ani de Audi”.
Pe lângă modelele istorice din diverse decade, producătorul german prezintă și câteva mașini mai speciale, precum Audi TT RS, Audi R8 5.2 FSI quattro și Audi A1 Sportback. Surpriza show-ului este însă un Audi Q5 personalizat special cu jante de 21”, gardă la sol micșorată, finisare exterioară specială și propulsat de motorul 3.0 TFSI.
Conceptul Audi Q5 custom a fost pregătit special pentru Worthersee Tour. Folosind gama Audi Genuine Accesories, modelul este vopsit în culoarea gri „Daytona” și are jante de 21” cu 7 spițe. Comparativ cu modelul de serie, conceptul Q5 custom este mai lat cu 90 mm, iar garda la sol a fost micșorată cu 60 mm. Sub capotă, noul Audi Q5 custom concept are un motor V6 de 3.0 litri TFSI, cu o putere mărită de la 333 CP la 408 CP. Astfel, accelerația se realizează în doar 4,4 secunde, iar viteza maximă este limitată la 250 km/h.
Audi a dotat noul concept Q5 custom cu frâne ceramice, sistemul „active sound exhaust”, pedale din oțel, scaune S line sport, acoperiș panoramic și diverse inscripții „Wörthersee 09”.
afișări: 910